Przedwczesne odklejenie łożyska
Przedwczesne odklejenie łożyska polega na częściowym lub całkowitym oddzieleniu się prawidłowo usadowionego łożyska od ściany macicy, po 20. tygodniu ciąży i przed przewidywanym terminem porodu. Do najczęstszych przyczyn doprowadzających do tego stanu jest uraz brzucha, nadciśnienie indukowane przez ciążę, stan przedrzucawkowy i rzucawka. Przyczynia się do wystąpienia tego powikłania także palenie tytoniu przez matkę, choroby jej nerek z zaburzeniami układu krążenia, zespół żyły głównej dolnej. U kobiet które wielokrotnie rodziły dzieci ryzyko wystąpienia przedwcześnie odklejonego łożyska wzrasta, podobnie jak w przypadku wielu wyłyżeczkowań jamy macicy. Zbyt krótka z kolei pępowina również przyczynia się do możliwości wystąpienia przedwczesnego odklejenia się łożyska.
Objawy mogące nasunąć nam to rozpoznanie to przede wszystkim nagły ból brzucha przebiegający z wzmożonym napięciem macicy, jej tkliwością i powiększeniem. Ponad to mogą wystąpić nudności i wymiotami a nawet wstrząs.
Postępowanie ratownicze:
- BSI bezpieczeństwo własne i pacjentki,
- ABC, ocena drożności dróg oddechowych, oddechu i krążenia
- Intubacja w razie potrzeby, tlenoterapia
- Iv 2 , płynoterapia, (transfuzja krwi w szpitalu)
- Zebranie wywiadu położniczego, i dotyczącego bezpośrednio objawów pacjentki
- Transport do szpitala na lewym boku z uniesioną miednicą
- Zadbanie o komfort termiczny, wsparcie psychiczne pacjentki
- Powiadomienie szpitala o transporcie do nich pacjentki
- Cesarka > 24 tyg, <24 tyg wywołanie poronienia, po urodzeniu łożyska podaje się oksytocynę celem zmniejszenia krwawienia. A gdy jest wskazanie immunoglobuline anty -RHD
autor : ratowniczka
Ratowictwo medyczne
Ratownictwo wyskokosciowe
Ratownictwo taktyczne
Pogotowie ratunkowe;
Lotnicze pogotowie ratunkow
Organizacje specjalistycznych sluzb ratowniczych
Ratownictwo wodne – WOPR
GOPR
TOPR